Witaj w naszym klubie ♡

„Jeśli edukujesz kobietę, edukujesz rodzinę, jeśli edukujesz dziewczynę, kształtujesz przyszłość". - Królowa Rania z Jordanii
Więź między dziewczynami jest niesamowita. Dziewczęta, które marzą i rozwijają swój charakter, wyrastają na kobiety z wizją, matki i przywódczynie, które przekazują podstawowe wartości i cenne możliwości następnemu pokoleniu. Tak zaczęła się nasza pasja do edukacji dziewcząt. Klub Sisterhood to wyjątkowa relacja między dziewczętami oparta na zaufaniu, szacunku i wzajemnym wsparciu. Brak wsparcia w temacie kobiecej higieny osobistej pozostaje palącym problemem w Ghanie. Dziewczyny nie mając dostępu do podstawowych środków higienicznych opuszczają szkołę od 1 do 3 miesięcy w roku.
Kilka dni temu zorganizowaliśmy kolejne spotkanie z dziewczynami. Kluby odbywają się co 2 tygodnie po lekcjach. Dziewczyny aktywnie w nim uczestniczą. Przychodzi na nie ponad 50 nastolatek. Inicjatorką klubów jest Mabel, która przygotowuje dla dziewczyn specjalny program a każde spotkanie kończy się wspólnym śpiewaniem i drobnym poczęstunkiem. Tym razem na spotkaniu miałyśmy wspaniałego gościa Akosua, która jest wykwalifikowaną pielęgniarką, kształcącą się w USA. Rozmawiałyśmy o marzeniach i drodze do ich spełnienia, jak również o tym co jest największą przeszkodą w ich osiągnięciu oraz jakie są najczęstsze wyzwania młodych dziewczyn na terenach wiejskich w Ghanie. Dziewczyny mówiły o nastoletniej ciąży, braku możliwości kształcenia się na wyższym poziomie ze względu na ograniczenia finansowe, dostęp do multimediów, brak zawodowych umiejętności, praca pozalekcyjna na rzecz utrzymania rodziny etc.
Nie zawsze jesteśmy w stanie zaoferować bezpośrednie rozwiązania, ale w trakcie spotkania podzieliłyśmy się kilkoma wskazówkami jak wykorzystać ten czas na naukę praktycznych umiejętności. W ramach klubu Sisterhood oferujemy wsparcie emocjonalne, planujemy warsztaty zawodowe, jednak często chodzi po prostu by dziewczyny znalazły życzliwość i wsparcie. Usłyszały, że nie są same w tej sytuacji. Nasze serce w tym sezonie skupia się na tym aby dziewczyny mogły być pewniejsze siebie i zrobić jeden mały krok, który przybliży ich do spełnienia marzeń o lepszej edukacji.

A Ty już dziś możesz nam w tym pomóc przekazując regularne wsparcie na rzecz klubu Sisterhood. Już 35 zł daje szanse na zakup materiałów higienicznych, które dystrybuujemy wśród dziewczyn każdego miesiąca.