Projekt Duafe

Kiedy kobiety wzajemnie się wspierają, dzieją się niezwykłe rzeczy." Ghana pełna jest symboli, przysłów i aforyzmów, ktore mówią o ważnych wartościach, albo wyznaczają kierunek w życiu. Symbole Adinkra bo o nich mowa, używane są w tkactwie, przemyśle jubilerskim i wielu innych. Jeden z naszych projektów o nazwie DUAFE, nawiązujących do Adinkra, zadedykowaliśmy nastolatkom z klubu Sisterhood. Nazwa Duafe reprezentuje jeden z symboli Adinkra, który obrazuje drewniany grzebień, podkreślający wartość kobiecości, miłości i troski. Reprezentuje także dobrą higienę.

Od przeszło 24 miesięcy prowadzimy spotkania dla nastolatek na terenach wiejskich w Ghanie. Spotykamy się w trzech lokalizacjach szkół podstawowych : Duadze, Kwakrom, Effutukwa. W zależności od semestru łącznie otaczamy opieką i wsparciem 80-100 dziewcząt między 10-17 rokiem życia. Niezwykły potencjał, siłę i niezłomność w Ghańskich dziewczynach, to jeden z powodów, który zainspirował nas by zacząć tego typu spotkania. Później wszystko potoczyło się już szybko.

Skala wyzwań i potrzeb z jakimi na codzień zmagają się tu nastolatki jest ogromna. Nie na wszystkie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, ale to co możemy, to stworzyć dla nich bezpieczna przestrzeń, do rozmowy, znalezienia wsparcia i marzeń na przyszłość. Rzeczywistość jest jednak ciężka, dziewczynki na terenach wiejskich w Ghanie otrzymują od 5-7 lat edukacji. Wczesne małżeństwo, ciąża, ubóstwo i molestowanie seksualne to przeszkody, które zmuszają dziewczęta do porzucenia szkoły przed końcem gimnazjum. Istnieje wiele powodów, dla których dziewczęta w Ghanie tracą szansę na edukację, jednym z nich jest coś, czemu nie mogą zapobiec i nad czym nie mają kontroli, czyli cykl menstruacyjny. Obecnie podpaski są "towarem luksusowym', ponieważ są opodatkowane 20-procentową opłatą importową. W rezultacie wiele dziewcząt często opuszcza szkołę podczas cyklu menstruacyjnego, ponieważ nie mają materiałów, aby wyjść z domu bez poczucia wstydu. Obecnie istnieją różne petycje dotyczące wygórowanego podatku od podpasek, ponieważ mają one wpływ na codzienne życie młodych kobiet próbujących wpłynąć na swoją przyszłość poprzez szansę na edukację. I tu na przeciw wychodzi projekt Duafe, który ma być regularnym wsparciem edukacyjnym i higienicznym dla nastolatek. Dzięki serii spotkań dotyczących rozwoju fizycznego, duchowego i emocjonalnego dziewczyny będą mogły decydować o tym co jest dla nich dobre. Dodatkowo co miesiąc w ich ręce trafi piękny pakiet Duafe by zatroszczyć się o ich podstawowe potrzeby higieniczne.

Jeśli wierzysz w edukację dziewcząt tak mocno jak my, to z całego serca zachęcamy cię do regularnego finansowego wsparcia o wysokości min 35 zł aby podarować dziewczętom piękny Pakiet Duafe, a tym samym dodać odwagi by mogły marzyć o przyszłości pełnej możliwości.
Pakiet Duafe
Pakiet Duafe to pięknie ręcznie odszyty plecak, wykonany z lokalnego materiału przez krawcową, która na stałe współpracuje z nami przy tym projekcie. Każdy pakiet zawiera niezbędny przybornik menstruacyjny w skład którego wchodzą artykuły higieniczne zabezpieczające dziewczęta na miesięczny cykl menstruacyjny tj.: wkładki higieniczne, mydło, myjka, bielizna na zmianę. Taki pakiet zapewnia im komfort, bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko przed opuszczeniem co najmniej tygodnia zajęć lekcyjnych.