Dobry Start

Nauka to skarb, który wszędzie towarzyszy swojemu właścicielowi.
— Chińskie przysłowie
Pamietam dobrze ten moment, gdy wakacje dobiegały końca, a cała rodzina zaczynała aktywacje do trybu „BACK TO SCHOOL". Dla dzieci to ulubiony moment buszowania po markecie, po wybór plecaka i szkolnych akcesoriów, kompletowanie zeszytów z ulubionymi postaciami z bajek. Wszystko miało zapach świeżości . Nie zawsze cała wyprawka była nowa, czasem udało się coś odziedziczyć po starszej siostrze bądź bracie, jednak nigdy nie była to kwestia decyzji , czy moje dziecko pójdzie do szkoły. Odkąd działa przedszkole im. Janusza Korczaka staramy się okazywać rodzicom maksymalnie możliwe wsparcie. W Ghanie edukacja to ogromna inwestycja. Teoretycznie edukacja jest bezpłatna od 5 roku życia, jednak poziom nauczania w szkołach publicznych jest dość niski, więc ci, którzy są sobie w stanie na to pozwolić, wysyłają dzieci do prywatnych placówek. Przedszkola to w głównej mierze placówki prywatne za które płaci się regularne dość wysokie czesne.
Photo by Jacob
Photo by Leio
Photo by Jacob
Photo by Marion
Photo by Jacob
Photo by Shifaaz
Photo by Mike
Photo by Jason
Photo by Sven
Photo by Ed
Photo by David
Photo by Hal
Podobnie ma się sytuacja na terenach wiejskich. Nasze przedszkole mimo, że to placówka prywatna, nie pobiera regularnego czesnego. Rodzice płacą jednorazowe wpisowe o kwocie 20 zł (w Ghanie szkoły publiczne pobierają wpisowe od 25 zł) w ramach, którego dzieci dostają 2 mundurki szkolne o łącznej wartości 45 zł. Jednak i taka kwota często bywa problematyczna, także rodzice płacą wpisowe w ratach. Nam zależy na tym by dzieciaki były zaopiekowane, otoczone ciepłem i troską w czasie, gdy rodzice wykonują inne zajęcia. W tym roku postanowiliśmy pójść o krok dalej i zapewnić dobry start dzieciakom z jednej z naszych szkół partnerskich w odległej wiosce.
Ze względu na pandemie początek roku szkolnego w Ghanie zaczął się w połowie stycznia. Jednak doszły nas głosy, że do tej pory uczniowie opuszczają zajęcia szkolne, bo brak jest im przyborów i nie są w stanie wykonać zadania domowego. Wiąże się to z dużym dyskomfortem i często ze stresem, wiec jedynym rozwiązaniem jest pozostać w domu. Jako fundacja zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy, która zakończyła się sukcesem ponieważ zakupiliśmy 900 zeszytów, przyborów piszących i kredek.

Po raz kolejny nasi fundatorzy, przyjaciele i sympatycy okazali swoją hojność, dając wsparcie dzieciom aby mogły dalej kontynuować swoją szkolną przygodę.
Szkoła Podstawowa w Kwakrom