Buduj z nami

Ostatnie kilka miesięcy to czas niezwykłej transformacji dla naszego przedszkola im. Janusza Korczaka od czasu kiedy otworzyliśmy naszą placówkę. Zaczęło się od potrzeby wymiany dachu. Pora deszczowa była trochę jak odcisk na pięcie, bo podmywała nam fundamenty i dach przeciekał do tego stopnia, że sale lekcyjne zamieniły się w miejsce, w którym zbieraliśmy deszczówkę. Dzięki Waszej hojności mogliśmy wystartować z remontem i jak to z remontem bywa potrzeby zaczęły się mnożyć.
Zamarzyliśmy o kuchni ze spiżarnią i pokoju dla nauczycieli z prawdziwego zdarzenia, ale w międzyczasie pojawiła się też nieśmiała myśl o bibliotece, gdzie dzieciaki z wioski mogłyby przychodzić po lekcjach i spędzić kreatywnie czas. Faktem jest, że na terenach wiejskich brakuje takich edukacyjnych przestrzeni. Często edukacja to przywilej, a nie podstawowe prawo, które należy się każdemu dziecku. Brak elektryczności czy swobodnej przestrzeni do nauki uniemożliwia dzieciakom, uzyskiwanie dobrych wyników w nauce. Dzień kończy się tu z zachodem słońca kilka minut po 18 i mocno ogranicza możliwości edukacyjne dzieci. Statystyki są smutne, tylko 66% dzieci z terenów wiejskich uczęszcza do szkoły podstawowej, tylko 32% tych dzieci ma szanse by kontynuować edukacje na poziomie szkoły średniej.
Zadaniem fundacji Start From Ghana jest tworzenie świadomości i dawanie szansy dzieciom na edukacje zarówno tą formalną jak nieformalną od najwcześniejszych lat.
Pierwsza część naszej rozbudowy zakończyła się sukcesem. Teraz pora na budowę pierwszej Społecznej Biblioteki w Duadze, która stworzy przestrzeń na pozalekcyjne zajęcia i dostęp to literatury a także kurs informatyki. By móc realizować naszą misje potrzebujemy wsparcia. Każdy dzień funkcjonowania naszego przedszkola to cud, który się dzieje na naszych oczach dzięki Wam. Wieloletnie doświadczenie pokazało nam, że ta podróż to zobowiązanie na lata i inwestycja wielu ludzi, którzy dołączają do nas na rożnych etapach drogi.
Afrykańskie przysłowie mówi „jeśli chcesz iść szybko idź sam, jeśli chcesz zajść daleko idź w grupie." My idziemy w zespole razem z Wami. Jeśli chciał/abyś dołączyć i zainwestować w cegłę (koszt 1 cegły to 4zł), puszkę farby (65zł), lub dołożyć się do zakupu 3 laptopów i drukarki (4500zł) będziemy wdzięczni. „Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli."